قصر خورشید - کلات نادر

کاخ خورشید در سال ۱۱۵۱ هـ.ق، به دستور نادرشاه جهت اقامت و خزانه برای جواهرات و غنایم درکلات ساخته شده‌است.

این بنا مربوط به سال‌های آغازین به قدرت رسیدن نادرشاه افشار می‌باشد. عملیات ساخت کاخ در تمام طول پادشاهی ادامه داشته و حتی تا آخرین سال‌های حیات نادرشاه یعنی سال ۱۱۶۰ هجری قمری در دست ساخت بوده‌است.زیرا کتیبه ثلث بسیار زیبای «سوره نباء» که در قسمت دور تا دور فضای گنبد نوشته شده به همین تاریخ اشاره دارد.

این کاخ در وسط باغ بزرگی قرار دارد که شامل یک بنا در سه طبقه‌است. ارتفاع آن در گذشته، حدود ۲۵ متر بوده‌است . طبقه اول آن ۸ ضلعی است که آن را روی چهار ردیف پلکان به شکل هرم بر پا کرده‌اند.ورودی‌های کاخ، در اضلاع هشتگانه قرار دارد که به سالن اصلی کاخ منتهی می شود.

این کاخ مجموعاً دارای ۱۲ اتاق است که داخل هراتاق نیز تزئیناتی از نقاشی و گچ بری دیده می شود. تا چند دهه پیش در میان این تزئینات، تصاویری از شاهزادگان نادری نیز وجود داشت. در وسط این بنای هشت ضلعی، برج استوانهای مانند، در دو طبقه قرار دارد که محل اقامت شاه و خانواده اش بوده‌است. زیبایی این کاخ بیشتر در آرایش نمای خارجی کنگره دار ساختمان است که در آن معماری مغولی - هندی به چشم می خورد. داخل اتاق‌ها با نقاشی و گچبری تزئین شده‌اند. در وسط این بنا از سطح پشت بام برجی مدور با ترک‌های شبیه نیم ستون معروف به خیاری احداث شده‌است.

/ 12 نظر / 169 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رضا

ممنون از لطف شما

احسان

مهندس خیلی لذت بردم ، عالی طبیت کلات رو به تصویر کشیده ای .

جواد

ممنون ، نظر لطف شماست .

حسین

سلام برادر، ممنون از مطلبی که تهیه کردید، چند تا سوال دارم، لطف می کنید اگر راهنمایی کنید، من می خوام از تهران با خانوادم برم برای دیدن کلات آیا ارزش این کار رو داره، به اندازه کافی جاهای دیدنی داره؟ برای اقامت هتل یا اقامتگاه مناسب اونجا پیدا میشه یا نه؟ شهر کلات جاذبه های شهری هم داره یا فقط جاذبه های دیدنی طبیعی و تاریخی داره؟ چند روز برای دیدن اونجا باید وقت بذارم؟ ممنون می شم راهنمایی کنید.

حسینی

سلام و تورک دیلینده ده یازین قارداشیم[گل]

بهرامی کیا

سلام و درود به دوست عزیزم جناب صباغ خوشحالم از اینکه همچنان دغدغه پیشرفت کلات را دارید.امیدوارم در راهی که انتخاب کردید پیروز باشید.

بهرامی کیا

سلام ودرود خوشحال میشم لینک وبلاگ گالری قصر خورشید و کلات دیتا را در صفحه خود قرار دهید. با سپاس فراوان