ارتکند، بهشت گمشده کلات نادری

اُرتکند بهشت گمشده در میان جنگلی بکر و زیبا

آبشار اُرتکند، تفریگاه زیبایی ارتکند (خنک رود) یکی از مناطق بکر و ییلاقی شهرستان کلات نادر است. این تفریگاه به دلیل آبشارهای زیبا، کوه‌های سربه فلک کشیده و غار آبی بسیار زیبایش، مورد توجه گردشگران ایرانی و خارجی می‌باشد. محل این آبشار در استان خراسان رضوی و در 15 کیلومتری شهرستان کلات (کلات نادری) و تقریبا 100 کیلومتری مشهد قرار دارد. آبشار اُرتوکند یکی از زیباترین مجموعه آبشارهای این استان هست که دارای یک مجموعه توریستی در یک منطقه حفاظت شده اما بکر قرار دارد. مناظر خیره کننده اطراف این آبشار ها در نوع خود بی نظیر هستند. رودخانه ای پر آب از میان جنگلی سر سبز و بکر میگذرد و در مسیر جنگل انواع درختان از جمله تمشک وحشی و … را هم میتوان دید.

 روستای اورتکند با طول جغرافیایی ¢ 51 ° 59 و عرض ¢ 48 ° 36 ارتفاع 1480 متر از سطح دریا در 59 کیلومتری جنوب کلات قرار دارد. این روستا با موقعیتی میان کوهی، معتدل و خشک در مسیر دره سرورود می‌باشد. رود اورتکند (قره تیکن) که از کوه هزار مسجد سرچشمه می‌گیرد، از میان آبادی می‌گذرد. کوههای تکه خانه در 5 کیلومتری جنوب غرب و سرشاو در 4 کیلومتری شمال شرق آبادی است. این مجموعه در کیلومتر 110 مسیر مشهد به کلات نادری و در روستای قلعه نو (کلات نادری) می‌باشد که از جاده اصلی 18 کیلومتر فاصله دارد. این آبشار در حوالی بخش زاوین است و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا 1400 متر و متوسط بارندگی سالیانه 147 میلی متر است.

ارتفاع بلندترین آبشار این مجموعه به حدود 25 متر میرسد. آبشار ارتیکند با ابشار های دیگر کمی فرق میکند. آب از ارتفاع زیاد سقوط میکند و در اواسط مسیر سقوط روی تحته سنگی صاف میریزد و تا روی زمین ادامه دارد. یعنی شما میتوانید براحتی زیر این آبشار زیبا بایستید بدون اینکه خیس بشید. به جرات میتوان گفت این مجموعه یکی از بکرترین و در عین حال تمیز ترین مجموعه های حفاظت شده کل کشور هست. چرا که در بدو ورود شما به مجموعه به شما یک پلاستیک بزرگ برای جمع اوری زباله میدهند و از شما مبلغی به عنوان حق ورودی میگیرند و اگر شما زباله های خودتان را برایشان بیاورید، مبلغ گرفته شده را به شما پس میدهند. با اجرای این طرح تقریبا هیچ زباله ای در محل نبود و در مقایسه با سایر جاهای دیدنی خراسان بسار تمیز و مناسب بودد. این مکان همچنین امکانت لازم برای اسکان مسافرین شامل چادر های برزنتی و آب شیرین و همچنین سرویس های بهداشتی برای عموم وجود دارد. تقریبا یک شهرک کوچک در میان جنگلی بکر و زیبا.


ادامه مطلب را مطالعه کنید

/ 0 نظر / 191 بازدید