کلات نادری

معرفی جاذبه های گردشگری کلات نادری
 
تصاویری از طبیعت هزار مسجد وجنگل اُرس کلات
ساعت ۸:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٧ : توسط : جواد صباغ کلات


 
جنگل پسته وحشی (بنه) روستای کالو ، شهرستان کلات نادر
ساعت ۱٠:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٦ : توسط : جواد صباغ کلات

 


 
ارتکند، بهشت گمشده کلات نادری
ساعت ۱٠:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٦ : توسط : جواد صباغ کلات

اُرتکند بهشت گمشده در میان جنگلی بکر و زیبا

 روستای اورتکند با طول جغرافیایی ¢ 51 ° 59 و عرض ¢ 48 ° 36 ارتفاع 1480 متر از سطح دریا در 59 کیلومتری جنوب کلات قرار دارد. این روستا با موقعیتی میان کوهی، معتدل و خشک در مسیر دره سرورود می‌باشد. رود اورتکند (قره تیکن) که از کوه هزار مسجد سرچشمه می‌گیرد، از میان آبادی می‌گذرد. کوههای تکه خانه در 5 کیلومتری جنوب غرب و سرشاو در 4 کیلومتری شمال شرق آبادی است. این مجموعه در کیلومتر 110 مسیر مشهد به کلات نادری و در روستای قلعه نو (کلات نادری) می‌باشد که از جاده اصلی 18 کیلومتر فاصله دارد. این آبشار در حوالی بخش زاوین است و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا 1400 متر و متوسط بارندگی سالیانه 147 میلی متر است.

ارتفاع بلندترین آبشار این مجموعه به حدود 25 متر میرسد. آبشار ارتیکند با ابشار های دیگر کمی فرق میکند. آب از ارتفاع زیاد سقوط میکند و در اواسط مسیر سقوط روی تحته سنگی صاف میریزد و تا روی زمین ادامه دارد. یعنی شما میتوانید براحتی زیر این آبشار زیبا بایستید بدون اینکه خیس بشید. به جرات میتوان گفت این مجموعه یکی از بکرترین و در عین حال تمیز ترین مجموعه های حفاظت شده کل کشور هست. چرا که در بدو ورود شما به مجموعه به شما یک پلاستیک بزرگ برای جمع اوری زباله میدهند و از شما مبلغی به عنوان حق ورودی میگیرند و اگر شما زباله های خودتان را برایشان بیاورید، مبلغ گرفته شده را به شما پس میدهند. با اجرای این طرح تقریبا هیچ زباله ای در محل نبود و در مقایسه با سایر جاهای دیدنی خراسان بسار تمیز و مناسب بودد. این مکان همچنین امکانت لازم برای اسکان مسافرین شامل چادر های برزنتی و آب شیرین و همچنین سرویس های بهداشتی برای عموم وجود دارد. تقریبا یک شهرک کوچک در میان جنگلی بکر و زیبا.


ادامه مطلب را مطالعه کنید


 
چشم اندازی دیگر از طبیعت هزار مسجد کلات
ساعت ۱٠:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٦ : توسط : جواد صباغ کلات


 
گردوی معروف کلات که دارای طعم و چربی فوق العاده است.
ساعت ۱٠:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٦ : توسط : جواد صباغ کلات


 
کنجد و روغن آن محصولی از منطقه کلات .
ساعت ۱٠:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٦ : توسط : جواد صباغ کلات

روغن کنجد و خواص شگفت‌انگیز روغن کنجد

روغن کنجد حاوی آنتی اکسیدان‌های طبیعی است که باعث از بین رفتن سرطان‌های خفته در بدن شده و موجب جلوگیری از سرطان‌های دستگاه گوارش، پروستات و سینه می‌شود. این روغن همچنین به دلیل دارا بودن ویتامین E موجب شفافیت و لطافت پوست می‌گردد.

 کنجد منبع غذایی بسیار با ارزشی است. علاوه بر این که منبع خیلی خوبی از منگنز و مس است. از نظر کلسیم، منیزیم، آهن، فسفر، ویتامین B1 ، روی و فیبرهای غذایی نیز منبع ارزشمندی به شمار می رود.

بیشترین سطح کشت کنجد استان در کلات است ،که سطح زیر کشت این محصول حدود ۵۰۰۰ هکتار است .


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
تخم شربتی محصولی دیگر از شهرستان کلات .
ساعت ۱٠:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٦ : توسط : جواد صباغ کلات
تخم شربتی
این گیاه در شهرستان کلات به صورت خودرو نیز می روید وساکنان بومی منطقه علی الخصوص در روستاهای قله زو و سیرزار آن را بومی سازی نموده آن را کشت می کنند. و سالانه ۱۵۰ هکتار از زمین های خود را زیر کشت این گیاه می برند.

روش کشت آن بدین صورت است:

نزدیک های عید نوروز بهترین زمان کشت این گیاه می باشد. این گیاه از طریق بذر رشد می کند ابتدا  زمین را شخم زده و سپس بذر را روی آن می پاشند. علف های هرز زمین نیز باید کنده شود تا گیاهان دیگر غالب نشوند.

 «باد روج» را به فارسی «ریحان کوهی» می گویند. تخم این گیاه در ایران به «تخم شربتی» مشهور است.

خواص دارویی تخم شربتی :

تخم شربتی لاغر می‌کند

استفاده از تخم شربتی در محلول آب یکی از بهترین مواد برای کم کردن وزن است. دانه‌های ژلاتینی تخم شربتی بدون آنکه کالری داشته باشد تا مدت‌ها فرد را سیر نگه می‌دارد و به جای خوردن داروهای زیان آور برای کم کردن اشتها، می‌توان از تخم شربتی استفاده کرد.

تخم شربتی دارای مقدار فراوانی پروتئین، آهن، پتاسیم و کلسیم است و درعین حال آن‌هایی که در جذب کلسیم مشکل دارند بدانند یک ماده معدنی بهنام بورون در تخم شربتی باعث انتقال کلسیم به استخوان‌ها می‌شود .

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
دشت شقایق (کلات)
ساعت ۸:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٥ : توسط : جواد صباغ کلات


 
تصویری از بالای دیواره طبیعی اطراف کلات نادری
ساعت ۸:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٥ : توسط : جواد صباغ کلات


 
چشم اندازی از منطقه پَساکوه در مسیر کلات
ساعت ۸:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٥ : توسط : جواد صباغ کلات


 
درخت پیر هزار مسجد کلات
ساعت ۸:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٥ : توسط : جواد صباغ کلات


 
روستای چهچه - کلات
ساعت ٧:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٥ : توسط : جواد صباغ کلات


 
عمارت خورشید کلات نادری
ساعت ٥:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٤ : توسط : جواد صباغ کلات

 

 یکی از بزرگترین میراث نادر برای ما همان عمارت یا کاخ خورشید می باشد که به دستور او و به دست معماران هندی ( که به اسارت گرفته شده بودند ) ساخته شده و با رسیدن خبر مرگ نادر نیمه تمام گذاشته شده است ( البته امروزه به همت اداره میراث فرهنگی منطقه ترمیم شده و به یکی از قطب های گردشکری منطقه تبدیل ) شده است . عمارت خورشید مربوط به سال‌ های آغازین به قدرت رسیدن نادرشاه افشار است . عمارت خورشید در سال 1151 هـ.ق ، به دستور نادرشاه جهت اقامت و خزانه برای جواهرات و غنایم در کلات نادری واقع در شمال مشهد ، ساخته شده است . عملیات ساخت عمارت در تمام طول پادشاهی ادامه داشته و حتی تا آخرین سال ‌های حیات نادرشاه یعنی سال ۱۱۶۰ هجری قمری در دست ساخت بوده‌ است . این عمارت در وسط باغ بزرگی قرار دارد که شامل یک بنا در سه طبقه ‌است . عمارت خورشید عمارتی هشت ضلعی و سه طبقه است و در میان باغی با جوی ‌ها و حوض ‌های متعدد قرار داشته و  دور تا دور بنا شامل هشت ایوان و دو ورودی است که به اندرونی ‌های متعدد وصل می‌ گردد . نمای ساختمان با سنگ قهوه ا‌ی خوشرنگی تزیین شده که روی سنگ ‌ها ، حجاری‌ هایی از نقش گل و میوه ‌های گرمسیری ایجاد شده است ، این سنگ‌ ها ظاهراً به دستور نادر از آذربایجان و مراغه بدین محل حمل شده است . در قسمت‌ های شرقی بنا تصویری بر دیوار نقاشی شده و دور تا دور قسمت داخلی نیز با آیات سوره « عم‌ یتسائلون » و نقاشی ‌های دارای طلاکاری مزین شده است . زیرزمین تاریک قصر به محل خزانه‌ های نادر و احتمالاً زندان ‌هایی موقتی یا محل دفن اختصاص داشته است و بعد از طبقه هم ‌کف ، 66 ستون سنگی به شکل نیم استوانه طبقه سوم را تشکیل می‌ دهند.  طبقه اول آن 8 ضلعی است که آن را روی چهار ردیف پلکان به شکل هرم بر پا کرده اند . ورودی های کاخ ، در اضلاع هشتگانه قرار دارد که به سالن اصلی کاخ منتهی می شود . این کاخ مجموعاً دارای 12 اتاق است که داخل هر اتاق نیز تزئیناتی از نقاشی و گچ بری دیده می شود . در میان این تزئینات ، تصاویری از شاهزادگان نادری نیز به چشم می خورد . در وسط این بنای هشت ضلعی ، برج استوانه ای مانند ، در دو طبقه قرار دارد که محل اقامت شاه و خانواده اش بوده است . زیبایی این کاخ بیشتر در آرایش نمای خارجی کنگره دار ساختمان است که در آن معماری مغولی - هندی به چشم می خورد . داخل اتاق ها با نقاشى و گچبرى تزئین شده اند .


 
موزه مردم شناسی کلات
ساعت ۱۱:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٤ : توسط : جواد صباغ کلات
 
آدرس : کلات نادری – واقع در عمارت خورشید
ساعت بازدید : 8 الی 17
ایام تعطیل : 2شنبه و ایام عزاداری
تلفن : 2722239-0512
 

موزه مردم شناسی کلات با وسعتی حدود 270 متر مربع بخشی از طبقه تحتانی عمارت تاریخی خورشید را به خود اختصاص داده است.شهرستان کلات در 140 کیلومتری مشهد واقع گردیده و عمارت خورشید بنایی از دوره افشاریه می باشد. عملیات ساخت و تجهیز غرفه های این مکان از ابتدای سال 1384 ش از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری به خراسان رضوی آغاز و در نوزدهم مهر ماه 1385 ش با حضور مسئولان کشوری، استانی ، محلی و مردم فرهنگ دوست کلات به طور رسمی افتتاح گردید. غرفه های این موزه نمایشگر الگوهایی از نحوه زندگی، مشاغل و حرفه ها،طبیعت و مواهب آن،صنایع دستی و بومی و پوشش مردم مناطق مختلف این ناحیه است که به شیوه ای کارشناسانه با بهره گیری از فضا آرایی متناسب و با در نظر گرفتن فضای زیستی ساکنان آن طراحی شده است.

غرفه زندگی عشایری

شهرستان کلات به لحاظ وجود اقوام وآداب و رسوم مختلف از متنوع ترین مناطق کشور به شمار می آید که زندگی و معیشت آنهامبتنی بر دامداری و کشاورزی می باشد و ساختار اجتماعی آنها نیز با یکدیگر متفاوتاست . غرفه زندگی عشایر در این موزه نمادی است برای نشان دادن بخشی از جلوه هایفرهنگی این گروه که در سخت ترین شرایط محیطی و جغرافیایی با تلاش و پشتکار خودمبادرت به تولید و عرضه محصولاتی می کنند تا فراورده های آن برای فروش به سایر نقاطعرضه گردد. بنابراین گروههای عشایری به دام ،مرتع و محیط وابسته می باشند که ایندلبستگی در آداب و رسوم ،ادبیات و فرهنگ شفاهی و موسیقی مقامی و آئینی نیز نهفتهاست. همچنین سر پناه خانواده های عشایر همان سیاه چادر است.

 

غرفه فنون بافته ها

بافته های سنتی کلات از جمله صنایع دستی و بومیجذاب و ماندگار این ناحیه است که کارگاه های سنتی و کوچک آن در بیشتر خانه هایمناطق روستایی دیده می شود. از میان این بافته ها می توان به مهمترین آنها از جملهابریشم بافی، نوار بافی( بخش زاوین و لائین نو) سوزن دوزی و جوراب بافی، جاجیم وپلاس اشاره نمود، علاوه برآن قالی و قالیچه هایی که در این ناحیه بافته می شونددارای طرحهای زیبای ترکمنی می باشند. شایان ذکر است زنان کلات بدون نقشه و الگوی ازپیش طراحی شده با الهام از طبیعت پیرامون و با ذهن خلاق، دست به ایجاد آثاری هنری وبدیع می زنند که به لحاظ ترکیب بندی رنگ از هر اثر هنری چشم نواز و زیباتراست

 

غرفه نمایش آداب و رسوم ازدواج

مراسم عروسی و آداب و رسوم آن در منطقه کلات، هم اکنون نیز در میان اقوام و طوائف مختلف همچنان ارزش خود را حفظ نموده است، زیرا با شیوه و سبکهایی به اجرا در می آید که از سده های گذشته به نسل حاضر رسیده و در میان این مردم حفاظت و صیانت شده است. در مراسم ازدواج زنان و مردان از پوششهای بومی و سنتی منطقه به رنگهای مختلف استفاده می کنند و با وجود موسیقی سنتی و آوازه های قدیمی با بهره گیری از سازمان های سنتی از جمله دهل ،سرنا، قشمه و.... فضای مفرح و خاطره انگیزی را برای میهمانان ایجاد می نمایند.غرفه مزبور نیز با هدف بیان این ویژگیها آراسته گردیده است.

 

 غرفه عطاری

 ارتفاعات شهرستان کلات به سبب وجود مراتع وپوشش گیاهی متنوع و همچنین مقدار نزولات جوی، دارای بیشترین گونه های گیاهی است کهسبب پراکنش انواع درختچه ها و سبزیجات طبیعی در دامنه و مناطق مرتفع شده است که ازجمله می توان به انجیر، زالزالک،اسفناج، مرزه و زیره سیاه اشاره نمود و در این میانگیاهان دارویی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. از مهمترین گونه های دارویی باید ازکانی ،گل گاوزبان،اسطخدوس،آنغوره، مخلصه،آویشن ،کاکاتو و ..... نام بردکه در غرفهعطاری با فضا آرایی زیبایی بخشی از گیاهان دارویی به نمایش در آمدهاست

 

غرفه کشاورزی

مساعد بودن اقلیم کلات به لحاظ بارندگی و خاکحاصلخیز آن سبب رونق کشاورزی و تولید سالانه حدود چهار هزار تن برنج مرغوب و چهلهزار تن گندم دیم شده است که از زمینهای آن با روش دیم محصولاتی از جمله کنجد،لوبیا،هندوانه، خربزه، چغندر قند و سیب زمینی برداشت می شود. همچنین از محصولاتباغی این ناحیه می توان به گردو و بادام اشاره نمود. در حال حاضر کشاورزی از مشاغلمهمی است که در مناطق مختلف و حاصلخیز شهرستان کلات جریاندارد.

 

غرفه آهنگری

مشاغل و حرفه های سنتی گویای بخشی از فرهنگ وساختار اجتماعی زیستگاههای انسانی است. در این میان مناطق مختلف شهرستان کلات بهدلیل وجود اقوام و طوایف گوناگون در شهر و روستا ، ساختار طبیعی منطقه و .... دارایحرفه های بومی و سنتی از جمله آهنگری،مسگری، جاروبافی،پیله کشی و دیگر مشاغل است. اما در عرصه فنون بومی و فن آوریهای سنتی حرفه آهنگری به دلیل نیاز دو جامعه بزرگکشاورزی و دامداری از ارزش و اهمیت بسیاری برخوردار بوده است که شمار وسایل و ابزارتولید شده توسط آهنگری برای این دو جامعه به صدها نوع می رسد .با این وصف به دلیلتنوع در تولید و ساخت ابزار فلزی و همچنین وابستگی مردم کلات به شیوه های زندگیمبتنی بر دامداری و کشاورزی حرفه آهنگری دارای جایگاه اجتماعی خاصی برخوردار است.

 

 

 

 


 
مراتع سر سبز کلات
ساعت ٩:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢۳ : توسط : جواد صباغ کلات


 
کلات شهرستانی است در شمال شرقی استان خراسان رضوی.
ساعت ۱۱:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٢ : توسط : جواد صباغ کلات

کلات شهرستانی است در شمال شرقی استان خراسان رضوی. مرکز این شهرستان، شهر کبود گنبد است.کلات به نام نادر شاه رقم خورده است. شهری که در میان کوه‌های هزارمسجد قرار گرفته است و از مشهد تا آن، 145 کیلومتر جاده کوهستانی است. این شهر، از شمال به وسیله تپه ماهورهای نسبتاً پست به طول 180 کیلومتر با کشور ترکمنستان همجوار است. ازجنوب به کوه هزارمسجد و شهرستان مشهد، از شرق به شهرستان سرخس و از سمت غرب به شهرستان درگز محدود می‌شود. کلات در لغت به معنی «آبادی و زیستگاه بر فراز کوه» است و همان‌گونه که از نامش پیداست، این منطقه هویتش را از نادر می‌گیرد و فراز و فرودهای تاریخی‌اش را با نادر تجربه کرده است. هنگامی که نادرشاه افشار در خراسان به حکومت رسید، ایران با آسیب جدی ضعف حکومت مرکزی روبه‌رو بود، اما نادر نه‌تنها این اتحاد را برای ایرانیان به ارمغان آورد بلکه مهاجمان ایران را نیز به عقب راند و کشورگشایی‌اش را تا هندوستان ادامه داد. او دستور ساخت کاخی را در کلات نادری داد که هم‌اکنون به عمارت خورشید یا کاخ خورشید مشهور است. او ظاهرا از این کاخ به عنوان محلی برای حفاظت از گنجینه نادر استفاده می کرده است. این کاخ تا پایان عمر نادر نیز نیمهکاره ماند، اما با همین شرایط در مدت زمان حکومت نادر مورد استفاده قرار می گرفت.

 


 
ارتکند - کلات
ساعت ۱۱:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱۸ : توسط : جواد صباغ کلات


 
منطقه بابا رمضان - کلات
ساعت ۱۱:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱۸ : توسط : جواد صباغ کلات


 
جنگل ارس - کلات
ساعت ۱۱:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱۸ : توسط : جواد صباغ کلات


 
منطقه چحچه کلات نادر
ساعت ۱۱:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱۸ : توسط : جواد صباغ کلات


 
نمایی از طبیعت کلات
ساعت ۱۱:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱۸ : توسط : جواد صباغ کلات


 
دربند ارغوان شاه - ورودی قدیمی کلات سال 1349
ساعت ۱۱:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱۸ : توسط : جواد صباغ کلات


 
مسجد جامع کبود گنبد -کلات
ساعت ۱٠:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱۸ : توسط : جواد صباغ کلات


 
نمایی از شالیزار های روستای لاین نو - هزارمسجد - شهرستان کلات نادر
ساعت ۱٠:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱۸ : توسط : جواد صباغ کلات


 
آبشار زیبا و پلکانی زو سیاه ، دامنه های رشته کوه هزارمسجد کلات
ساعت ۱٠:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱۸ : توسط : جواد صباغ کلات


 
روستای حمام قلعه - کلات نادر
ساعت ۱٠:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱۸ : توسط : جواد صباغ کلات


 
تونل ورودی شهر کلات
ساعت ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱۸ : توسط : جواد صباغ کلات


 
روستای زیبای چَرَم کُهنه - کلات نادر
ساعت ۱٠:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱۸ : توسط : جواد صباغ کلات

روستایی با حدود 300 خانوار کُــرمانج زبان در 165 کیلومتری شمال مشهد و 15 کیلومتری غرب کلات نادر تصاویر زیبایی از مناظر و جاذبه های روستای چَــرَم کُــهنه از توابع شهرستان کلات نادر در خراسان رضوی، تقدیم به شما


 
قصر خورشید در شهر کلات
ساعت ٥:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱٧ : توسط : جواد صباغ کلات


 
شهر کلات در شب
ساعت ۱٢:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱٦ : توسط : جواد صباغ کلات


 
بهشت گمشده - کلات
ساعت ۱٢:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱٦ : توسط : جواد صباغ کلات


 
شالیزارهای سرسبز کلات
ساعت ۱٢:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱٦ : توسط : جواد صباغ کلات


 
روستای قره تیکان شهرستان کلات نادر
ساعت ۱۱:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱٦ : توسط : جواد صباغ کلات


 
تک درخت ارس ، کوههای هزارمسجد کلات
ساعت ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱٦ : توسط : جواد صباغ کلات


 
روستای لایین نو ( کلات)
ساعت ۱۱:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱٦ : توسط : جواد صباغ کلات

نمایی از روستای زیبای لایین نو ،  شهرستان کلات نادر


 
بهار کلات نادر
ساعت ۱۱:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱٦ : توسط : جواد صباغ کلات

بهار در کلات نادر رنگ و بوی منحصر به فردی دارد و اردیبهشت ماه آن جذابیت بیشتر ، فردا اول ماه اردیبهشت است و سرسبزی و گلهای بهاری را در هر گوشه و کنار این شهرستان می توانید مشاهده نمائید. این جذابیتهای طبیعی تا پایان بهار همچنان در این شهرستان مشاهده می شود . این فرصت را غنیمت بدانید و در این دو مانده به پایان بهارسری به گردشگاه های کلات نادر بزنید و از زیبایهای آن استفاده نمائید .

گردشگاهای کلات نادر عبارتند:قره سو ، اورتکند ، بابا رمضان ، تفرجگاه سینی ، آبشار آبگرم

 البته در فصل بهار تمامی شهرستان کلات نادر منطقه گردشگری است و در تمامی مناطق آن می توان از طبیعت لذت برد.


 
کوهستانهای سبز کلات
ساعت ۱۱:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱٦ : توسط : جواد صباغ کلات


 
قصر خورشید
ساعت ۱٠:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱٦ : توسط : جواد صباغ کلات

دور نمای قصر خورشید در دو طبقه و شامل استوانه عظیم سنگی بر فراز یک سازه هشت ضلعی با غرفه های بزرک و کوچک و طاق نمای دو طبقه است . ارتفاع کف تا زیر گنبد ۱۸ متر و ابعاد فضای فوق ۱۱ در۱۱ متر است که امروزه بوسیله چهار ورودی با ایوانهای چهار گانه آن ارتباط پیدا می کند .


 
موقعیت شهرستان کلات نادر در استان خراسان رضوی
ساعت ۱٠:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱٦ : توسط : جواد صباغ کلات


 
طبیعت کلات نادر
ساعت ۱٠:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱٦ : توسط : جواد صباغ کلات

در بهار هر سال تمامی شهرستان کلات نادر سرسبز و با انواع گلهای وحشی تزئین می شود اگر بارندگی بهار خوب باشد این سرسبزی تا اول تابستان ادامه دارد .


 
نمایی از طبیعت روستای چرم کهنه-15کیلومتری کلات
ساعت ۸:۳٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢ : توسط : جواد صباغ کلات


 
کلات شهری که تیمورخان موفق به فتح آن نشد.
ساعت ٥:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱ : توسط : جواد صباغ کلات

 

 تیمور لنگ که در بین اروپاییان به تامرلان مشهور می باشد، اصالتاً از نوادگان چنگیز بود. حملات ویرانگر او به آسیای میانه و غرب آسیا را می توان موج دوم حملات مغولان دانست. اگرچه به دلیل اینکه این حمله 150 سال پس از حمله اولی صورت گرفت، در آن از برخی کشتارهای کور مغولی اثری نبود. در این بین اما مهمترین حمله تیمور را می توان حمله به ایران دانست. اگرچه ایران در این زمان هویت متحد گذشته خود را نداشت. تیمور ابتدا با غلبه بر رقبای خود، ماوراءالنهر و خوارزم را گرفت. تیمور حمله بزرگ خود را در 1380 ابتدا علیه خراسان بزرگ صورت داد. او شهر هرات را به طور کاملاً ناگهانی تسخیر کرد و قندهار و کابل پس از آن مجبور به اطاعت شدند. اما در فتح کلات نادری ناموفق ماند، به طوری که پس از 14 بار حمله این منطقه فتح ناشده ماند. دلیل این امر نیز ارتفاعات بلند قلاع و محصور بودن آن در بین کوه های سر به فلک کشیده بود. تیمور پس از این قصد سیستان کرد و در 1383 میلادی علی رغم مقاومت سرسختانه مردم آن نواحی، کلیه قلاع آن نواحی را فتح کرد و به تلافی مقاومت مردم، دستور قتل عام داد. حمله به شمال و مرکز ایران در 1384 پس از فتح مازندران به طرف ری و سلطانیه جلو رفت و در 1386 آذربایجان را اشغال کرده و از ارس گذشت. (1387) پس از آن حملات اصلی خود را معطوف اصفهان و شیراز کرد. اصفهان به دلیل مقاومت شدید با فرمان قتل عام روبرو شد و گفته می شود 70 هزار نفر از دم تیغ گذشتند اما شیراز به دلیل باز کردن دروازه شهر سالم ماند. تیمور پس از این غرب ایران را نیز تسخیر کرده و به تکریت لشکر کشید. نتیجه حملات تیمور به ایران تیمور اگرچه ادعا می کرد که از حملات خود هدف مذهبی دارد و خود را مسلمان می دانست اما بیشتر حملات خود را متوجه مسلمانان از جمله ایران کرد.


 
کوهستانهای هزار مسجد منطقه لایین کلات
ساعت ۱۱:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱ : توسط : جواد صباغ کلات


 
سیاه چادرهای عشایر منطقه هزار مسجد کلات
ساعت ۱۱:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱ : توسط : جواد صباغ کلات


 
جنگل اُرس هزارمسجد منطقه لایین کلات
ساعت ۱۱:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱ : توسط : جواد صباغ کلات


 
طبیعت بهاری در 2 کیلومتری جاده روستای سیرزار به کلات
ساعت ٩:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱ : توسط : جواد صباغ کلات